Muhaddisul-Fasıl

المحدث الفاصل بين الراوي والواعي

 

el-Muhaddisu'l-Fasl beyne'r-Ravi ve'l-Va'î

Ramehurmuzî(360)

Ebu Muhammed el-Hasan b. Abdurrahman b. Hallad el-Farisi er-Ramehürmüzî'nin (ö.360) bize ulaşan iki kitabından biri olan Muhaddisu'l-Fasıl, Hadis Usulu kitablarının ilkidir.

Eser baştan sona rivayetu'l-hadis kitapları metoduyla kaleme alınmıştır. Açılan bablar senedli bilgiler vasıtasıyla işlenmektedir. Müellif her sözü, hadisler gibi senedle nakletmektedir. Eser usul konularının tamamını ihtiva etmemektedir. Eserde daha çok sened ile ilgili hususlar, hadis öğrenimi metodları ve bazı teknik konular işlenmektedir. Bu durum, eserin bütünüyle bize intikal etmemiş olduğu ihtimalini akla getiriyor. İbn Hacer ise, eserin bu özelliğini konusunda ilk olmasıyla yorumlamaktadır.(Nüzhetu'n-Nazar)

Eserin yazma nüshaları Köprülü Ktp. 397 ve Şehid Ali Paşa Ktp. 531 numaralı kayıtla İstanbul'da bulunmaktadır. Tahkikli modern bir baskısı ise Muhammed b. Accac tarafından Beyrut-1971'de basılmıştır.

 

Eseri PDF olarak İNDİR

 

Yorumlar   

 
+2 #1 kaynaklar hakkındaTalip Adıyaman 23-11-2015 21:35
S.Aleyküm öncelikle Allah razı olsun çok önemli bir hizmet bu yaptığınız çalışma.Ben Hadis usulü ve hadis tarihi hakkında bir çalışma içerisine girdim kaynak araştırması yaparken sitenize denk geldim çok faydalandım.Ben im başka arkadaşlarım da başka branşlarda çalışmalarına başlamış bulunmaktalar onlara da tavsiye ettim.Öğrenmek istediğim bu kaynakların pdf leri var mı en azından bi kısmının veya ulaşma anlamında ne önerirsiniz?Tek rar teşekkür ederim Allah razı olsun selametle inşallah..
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

.
.